Vozila sam bicikl u zemlji Kim Džong Una. 🙂
Sedam dana obilazila sam NDR Koreju u skoro privatnoj turi, budući da nas je bilo samo troje u grupi. Imali smo pratnju dva korejska vodiča, a prva četiri dana i organizatora iz agencije. Neumorno sam ih zapitkivala, a odgovore sam snimala na diktafon, zapisivala i pamtila. Napravila sam preko 2500 fotografija i oko dva sata video zapisa.
Mnogo toga je bolje od onoga što sam zamišljala, ali mnoge stvari su gore od onoga što sam mogla i da naslutim. Nemoguće je to jednostavno izneti u nekoliko rečenica, jer je sve u Koreji veoma složeno i neophodno je imati širu sliku da bi se koliko-toliko razumelo šta se tamo dešava.
U narednih mesec ili i duže, radiću na knjizi u kojoj ću pokušati da što bolje i uverljivije prenesem sve ono što sam videla, doživela i čula od tamošnjih vodiča. Knjiga će biti mnogo obimnija nego što sam prvobitno zamislila, sa više teksta i duplo više fotografija. Objašnjenje o tome kako je naručiti nalazi se u drugom delu ovog bloga.
(Fotografija je snimljena na ulazu u primorski gradić Vonsan, na jugoistočnoj obali Koreje.)
Fotografisanje ispred spomenika Kim Il Sunga i Kim Džong Ila, njihovih mozaika i fotogarfija, dopušteno je ukoliko oba portreta ili spomenika vođama usnimite u celosti. Ne smete da isečete njihove figure, da ih zaklonite svojim telom ili da ih slikate iz neodgovarajućeg ugla – sa strane, iskosa i sl. Ne morate biti mrtvi ozbiljni i u stavu mirno, ali ne možete da sedite ili ležite, da skačete, pravite grimase… Ukoliko vam se omakne takva fotografija, vodič će vas zamoliti da je izbrišete. Ako je zadržite i desi se da vam pregledaju foto-materijal na granici, granična policija će je izbrisati. Korejci kažu da je reč o poštovanju, i bezuslovno traže da ga i vi pokažete.
U praksi, barem u slučaju moje grupe i naših vodiča, nisu nas kontrolisali. Razvili smo odnos poverenja i poštovanja, pa su samo u par navrata, tokom cele ture, morali da nas zamole da nešto ne fotografišemo ili izbrišemo. Na granici nam niko ništa nije pregledao. Vodič iz agencije koja organizuje turu kaže da je to već duže vremena tako – mnogo opuštenije nego što se i pretpostavlja.
Objašnjenje za naručivanje knjige o Koreji:
Верујем да је књига занимљива, али није ћирилична.
Pošto ja sama štampam svoje knjige, dakle, sama ih finansiram, i pošto ih sama prodajem po celoj ex-YU, i pošto 35% moje publike čine ljudi kojima ćirilica nije nacionalno pismo, ja naprosto biram da zaradim više, jer od prodaje knjiga živim. Teškim radom sam stekla publiku i ne pada mi na pamet da se odreknem trećine čitalaca zbog izbora pisma koje im je nepoznato. No uvek ću prihvatiti ponudu da se o trošku osobe poput vas, ili neke institucije koja se brine o tome, moja knjiga štampa i ćirilićnim pismom. Tako da ako imate volju da budete sponzor izdanja, možemo… Read more »